Βόλεϊ: Κυπελλούχος Ελλάδος με τον Ολυμπιακό ο Σερραίος πασαδόρος Δημ. Κομητούδης

Ο Σερραίος πασαδόρος Δημήτρης Αθ. Κομητούδης αναδείχθηκε κυπελλούχος Ελλάδος με την ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού σ' ένα συγκλονιστικό τελικό στο Final-4 που διεξήχθηκε στην Λάρισα.

Ο αγώνας διήρκησε δύο ώρες και 13 λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» πρωταθλητές Ελλάδας, με ψυχή και πάθος, νίκησαν με 3-2 σετ (25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16) τον Μίλωνα και κατέκτησαν το Κύπελλο της σεζόν 2023-24. Στο τάι μπρέικ της μεγάλης «μάχης» στο -κατάμεστο- ΕΑΚ Νεάπολης, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 7-3 και 10-7 από τον Μίλωνα, ωστόσο πραγματοποίησε απίστευτη ανατροπή (14-16) και με MVP τον Τζούριτς, με 20 πόντους και επτά μπλοκ (22 πόντους ο Στερν), έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Μίλων, ο οποίος απέκτησε το προβάδισμα. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν στο 8-5, με τον Ολυμπιακό να «απαντάει» με ένα 4-0 σερί, για το 9-8, ύστερα από μπλοκ του Τράβιτσα. Στο σημείο αυτό, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 11-10, όταν ο Μίλων «έτρεξε» ένα 4-0 σερί για το 14-11. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης διατήρησε το προβάδισμα στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος πλησίασε στο 18-16, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, αφού ο Μίλωνας έφτασε στο 25-19 και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 5-2 και 6-3, όμως αφού μείωσαν σε 6-5 και 7-6, με πόντους του Τζούριτς, ισοφάρισαν (7-7), με πλασέ του Ιντάλγκο. Ο Τζούριτς «χτύπησε» ξανά και έδωσε προβάδισμα (7-8), ενώ ήταν και αυτός που έδωσε «αέρα» δύο πόντων (8-10) στους πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Γκουσταβάο να «γράφει» το 11-9. Με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (10-13), ενώ τα μπλοκ των Γκουσταβάο και Κουμεντάκη έφεραν το +5 (10-15). Ο Κουμεντάκης, με εξαιρετική επίθεση, ανέβασε το προβάδισμα του Θρύλου στους έξι πόντους, για το 17-11, με τον Μίλωνα να μειώνει (14-17). Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το +4 (14-18), με τον φοβερό Τζούριτς να κερδίζει έναν ακόμα πόντο στο σετ, για το 20-16. Στο σημείο αυτό, ανέλαβε δράση ο Στερν, ο οποίος με δύο καταπληκτικούς άσσους, «έγραψε» το +5 (17-22), ενώ στη συνέχεια, «καθάρισε» το σετ, με μπλοκ άουτ, για το 1-1 σετ, με 25-19.

Με επίθεση του Στερν στην ευθεία, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 3-1, στο τρίτο σετ, με τον Σλοβένο διαγώνιο να διατηρεί το +2 (4-6). Ο Μίλων ισοφάρισε (7-7), ο Στερν επανάφερε το + 2 (7-9) και ο Κουμεντάκης «έπιασε» δυνατό καρφί, για το 12-10. Ο Μίλων ισοφάρισε ξανά (12-12) και στη συνέχεια, προσπέρασε με 15-13 και 17-16. Με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο και άσσο του Στερν, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (17-18), ο Κουμεντάκης έκανε το 20-19, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε προβάδισμα σε ένα κομβικό σημείο, κάνοντας το 21-20. Ωστόσο, ο Θρύλος δεν «μάσησε» και με μπλοκ και πρώτο χρόνο του Τζούριτς, έφτασε στο 23-21, με τον Ιντάλγκο να κάνει το 24-22. Ο Τζούριτς κέρδισε έναν ακόμα πόντο και έκανε το 2-1 σετ, με 25-22.

Με 3-1 (Γκουσταβάο) και 6-3 (Τζούριτς) προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο σετ, με τον Μίλωνα να ισοφαρίζει, στη συνέχεια, σε 9-9. Ο Στερν έκανε το 10-9, αλλά ένα λάθος του Τζιάβρα έφερε το 11-10 υπέρ των Νεοσμυρνιωτών, οι οποίοι έφτασαν στο 12-10 και στο 14-11. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν σε 14-14, μετά από άουτ του Μίλωνα, ο οποίος ξαναπήγε στο +2 (16-14). Ο Τζούριτς, με δύο πρώτους χρόνους, μείωσε σε 16-15 και 17-16, ενώ με άουτ του Μίλωνα, το σετ ήρθε στα ίσια (17-17). Ο Ολυμπιακός «κόλλησε» και ο Μίλων ξέφυγε με +3 (20-17, 21-18), αλλά ο άσσος του Ιντάλγκο έφερε το 21-20. Παρόλα αυτά, οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στο 24-21 και στο 25-22, για το 2-2 σετ.

Θρυλική ανατροπή!

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ, ο Ολυμαπιακός ισοφάρισε σε 2-2, με τον Κουμεντάκη και σε 3-3, με τον Στερν, με τον Μίλωνα να φτάνει στο 7-3. Με εξαιρετικό χτύπημα του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 7-4 και με πρώτο χρόνο του Τζούριτς, σε 7-5, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στο 8-5. Ωστόσο, εκεί ξεκίνησε η «αντεπίθεση» των πρωταθλητών! Παρά το 10-7 του Μίλωνα, ο Τράβιτσα μείωσε σε 10-9, με μπλοκ, με τον Στερν να μειώνει σε 11-10. Μεγάλη άμυνα του Ιντάλγκο και πόντος του Κουμεντάκη, για το 11-11, ενώ ο Τζούριτς σήκωσε «τείχος», για το 12-11! Ο Κουμεντάκης «έγραψε» το 13-12, ο Στερν το 14-13, αλλά ήρθε νέα ισοφάριση (14-14). Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και με πρώτο χρόνο του Τζούριτς, έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (14-15), με τον Στερν να κερδίζει μπλοκ και να κάνει το 16-14 και το 3-2, για το 18ο Κύπελλο!

Τα σετ (2-3 σε 2.13): 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16