Οι καθυστερήσεις «πλήγωσαν» τον Πανσερραϊκό

Με δύο γκολ που σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη δημοτικό γήπεδο Σερρών με σκορ 0-2.

Ο Κωνσταντέλιας εκμεταλλεύθηκε την ασυνεννοησία μεταξύ Διαμαντή και Χοβάν και άνοιξε το σκορ δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Ο δικέφαλος του Βορρά διπλασίασε τα τέρματά του στην εκπνοή του δευτέρου ημιχρόνου με αυτογκόλ του Πεταυράκη.

Οι κυριότερες φάσεις του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης Πασνερραϊκός -  ΠΑΟΚ:

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ είναι αυτός που έχει την κατοχή της μπάλας και πιέζει ψηλά ενώ απείλησε στο 6ο λεπτό με ένα σουτ του Κωνσταντελια λίγο έξω από την περιοχή το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χοβαν.

Στο 14ο λεπτό απείλησε πρώτη φορά ο Πανσερραϊκός με τον Γουλερι να βγαίνει στον αιφνιδιασμό να μοιράζει στον Ουαρντα με τον δεύτερο να σουτάρει όμως την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Ζιβκοβιτς

Αναγκαστική αλλαγή στο 24΄ για τον Πανσερραϊκό στη θέση του Θυμιανη ο Μπεργκστρεμ

Άλλη μια ωραία ατομική ενέργεια από τον κωνσταντελια στο 27 η οποία όμως κατέληξε να περνάει διπλανό το δεξί δοκάρι της εστίας του πανσερραικου

Από το 35ο ο πανσερραικος πιέζει ψηλά κερδίζει μπάλες βγάνει στην κόντρα και με σεντρες επιχειρεί να γίνει επικίνδυνος χωρίς όμως να έχει κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία

Τραγικό λάθος του Διαμαντή που δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Xοβαν ο Kωνσταντελιας πήρε τη μπάλα και με πλασέ έκανε το 0 1 για τον ΠΑΟΚ στο 45+2

Τελευταία ακριβώς φάση του ημιχρόνου

πρώτα 10 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου υπάρχει σχετικά καλός ρυθμός. Ο παοκ είναι αυτός που πιέζει ψηλά στο γήπεδο και έχει κυρίως την κατοχή της μπάλας. Από την άλλη ο πανσερραικος προσπαθεί να απειλήσει με αντεπίθεσης.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 57ο λεπτό καλή ευκαιρία για του Σερραίους με τον Ουαρντα στην αντεπίθεση να σουτάρει και τον ζιβκοβιτς να αποκρούει και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ

Στο 62 ένα πολύ δυνατό σουτ του Ντεσποτοφ στο οποίος όμως είχε πολύ καλή αντίδραση ο χοβαν και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ

Στο 68 ωραία ατομική ενέργεια από τον Σταικο  ο οποίος σούταρε στη δεξιά γωνία του Ζιβκοβιτς ο οποίος έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα

Στο 69 δεύτερη κίτρινη στον Μορειρα και ο Πανσερραϊκός μένει με 10 παίκτες

Στο 78 καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚμε τον Ντεσποντοφ να βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Χοβαν να βγαίνει έγκαιρα και να μπλοκαρει την μπάλα. Το ριμπάουντ το πότε ο Μπράντον Τόμας ο οποίος με σουτ έβγαλε τη μπάλα σε άουτ.

Στο 80 μια εκτέλεση φάουλ από τον Μούργα ο οποίος με σέντρα βρήκε  τον Μπεργκστρεμ ο οποίος βρήκε την μπάλα με το κεφάλι όμως έστειλε την μπάλα κάποια μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι