Ο νέος ηλεκτρονικός πίνακας έφερε «γούρι» στους Ικάρους

Γούρικος αποδείχθηκε ο νέος ηλεκτρονικός πίνακας του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Σερρών καθώς το τελικό σκορ που εμφάνιζε στην «πρεμιέρα» του ήταν 73-58 υπέρ των Ικάρων απέναντι στην ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνής.

Οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, οι οδηγίες του coach Ποργιόπουλου, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, φαίνεται πως επέδρασαν καταλυτικά στην απόδοση των παικτών του και «σφίγγοντας» την άμυνά τους κατόρθωσαν να φθάσουν σε μια άνετη τελικά νίκη και να διατηρήσουν την πρωτοπορία στο βόρειο όμιλο της Γ΄ εθνικής, μένοντας «πιστοί» στο στόχο της ανόδου.

Το νωχελικό ξεκίνημα των κυανοκίτρινων έδωσε το δικαίωμα στους παίκτες της ομάδας από την Κομοτηνή να πιστέψουν πως θα μπορούσαν να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη μέσα στην έδρα των Ικάρων. Όλα αυτά, όμως, κράτησαν μέχρι την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Οι Σερραίοι ανασυντάχθηκαν και «έκοψαν τα φτερά» σε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων να φύγουν από το ΔΑΚ Σερρών με το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Εκίζογλου, Μαλτέσιος.

Δεκάλεπτα: 20-17, 33-31, 52-40, 73-58.

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γιαννούλης, Γρίψιος Π 11, Γεωργιανός 18, Τράκας 22(2), Γρίψιος Γκούντζιας 10 Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 3 (1), Θολιώτης 11 (1), Φώτογλου.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Σκέμπη 6, Αθανασίου 3 (1), Χατζηδημητρίου 7, Κανάρας 6 (1), Σιμάκης 11, Καλατζής 7, Καραμπέκης 6, Χαλίλ 10.