Ο Καστανιώτης έβγαλε... τα κάστανα από τη φωτιά για το Σκούταρι και του έδωσε το εισιτήριο για Γ΄εθνική και τελικό κυπέλλου

Την άνοδό του στη Γ΄Εθνική πανηγύρισε, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών η Ελπίς Σκουτάρεως, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κόντρα στο Κερατσίνι, κερδίζοντας με 3-0 στη διαδικασία των πέναλτι.
Στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ακολούθησε παράταση κατά τη διάρκεια της οποίας δεν αναδείχθηκε νικητής.
Σε ήρωα για την ομάδα του Σκουτάρεως αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας Καστανιώτης, ο οποίος αντικατέστησε τον βασικό τερματοφύλακα της Ελπίς, Νικολούδη, όταν ο τελευταίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα.
Παρά, τον  τραυματισμό του ο Καστανιώτης όχι μόνο έβγαλε τον αγώνα αλλά κατόρθωσε να αποκρούσει και τρία πέναλτι δίνοντας στην ομάδα του το “εισιτήριο” όχι μόνο για τον τελικό κυπέλλου κόντρα στην ομάδα του Ηροδότου αλλά και για τη Γ΄΄ Εθνική.

- Το παιχνίδι ξεκίνησε... Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να έχουν μπει δυνατά και να προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους, χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο όμως...

11' κίτρινη κάρτα για τους Ουζούνογλου και Ψυχογιό για μια κοκορομαχία εκτός φάσης..

15' Στιγμές έντασης στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών όταν μετά από πάσα του Αγγελακά ο Γκόγκας θα έβγαινε μόνος του στην περιοχή απέναντι από τον Μπότο, υποδείχθηκε όμως σε θέση οφσάιντ από τον πρώτο βοηθό Χατζηνάκο, που αμφισβητήθηκε έντονα από τον πάγκο των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Κοτσάνης να κιτρινίσει τον Τάντιτς που βρίσκεται στον πάγκο

19' αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Κιάφα βγάζει σέντρα από αριστερά, ο Νταουτάι όμως μέσα απ' την μικρή περιοχή δε βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι, δίνοντας την ευκαιρία στον Νικολούδη να μπλοκάρει

25' Δυνατό παιχνίδι στο Δημοτικό Γηπεδο Σερρών χωρίς τη μεγάλη φάση, παιχνίδι κέντρου θα το χαρακτηρίζαμε..

28' Δυνατό ξαφνικό σουτ του Ουζούνογλου λίγο έξω από το ημικύκλιο , περνάει λίγο άουτ απ'το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπότου

30' Κόκκινη κάρτα Άσχημη εξέλιξη για την ομάδα των Σερρών καθώς μετά από βαθιά μπαλιά ο Ψυχογιός έβγαινε μόνος του στην αντεπίθεση, ο Νικολούδης που επιχειρούσε έξοδο, στην προσπάθειά του να τον ανακόψει, τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να του δείχνει την κόκκινη κάρτα και να σφυρίζει το φάουλ λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής. Το φάουλ πέρασε ανεκμετάλλευτο όμως οι Πειραιώτες συνεχίζουν με αριθμητικό πλεονέκτημα.

31' Η κόκκινη κάρτα του Νικολούδη έφερε και αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα των Σερρών αφού ο Καστανιώτης αντικατέστησε τον Γκόγκα

33' Οι φιλοξενούμενοι με ανεβασμένη την ψυχολογία μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν, πήραν τα ηνία και έγιναν επικίνδυνοι με κοντινή κεφαλιά του Τουρνά που απέκρουσε όμως ο Καστανιώτης.

41' Δεν έχουμε παιχνίδι στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών καθώς στον αγωνιστικό χώρο βρίσκεται τραυματίας ο Καστανιώτης και του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες.

- Ολοκληρώθηκε με 5 λεπτά καθυστερήσεις το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, με τους Σερραίους να κερδίζουν ένα κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο Γεωργιάδης και στο πρώτο δοκάρι απέκρουσε ο Μπότος. Στην γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Ψυχογιός έπιασε δυνατό μακρινό σουτ αλλά απέκρουσε ο Καστανιώτης που δείχνει να έχει πρόβλημα μετά τη φάση του τραυματισμού αφού με δυσκολία στηρίζεται στο αριστερό του πόδι

- Ένα πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με τους χειρότερους οιωνούς για τη συνέχεια του παιχνιδιού των Σερραίων, αφού από το 30' αγωνίζονται με έναν παίκτη λιγότερο και τραυματία τον Καστανιώτη που μπήκε μετά την αποβολή του Νικολούδη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

50' Το πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες έχουν κερδίσει από ένα στημένο, φάουλ σε καλό σημείο οι γηπεδούχοι, κόρνερ οι φιλοξενούμενοι , που πέρασαν όμως ανεκμετάλλευτα, με τους Σερραίους πάντως παρά το αριθμητικό μειονέκτημα να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι

53' κίτρινη κάρτα στον Νταουτάι και στον Μουσικάκη ο οποιος δέχθηκε το σκληρό φάουλ από τον αντίπαλο του αλλά ζητά εξηγήσεις από τον διαιτητή για ποιον λόγο του έδειξε την κίτρινη κάρτα

54' Γυριστό σουτ του Σιδηρόπουλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, η πρώτη υποψία ευκαιρίας στο δεύτερο ημίχρονο

- Αρκετός ο κόσμος, πολύ περισσότερος από ότι στο παιχνίδι με τον Αλμυρό Βόλου και προσπαθεί να βοηθήσει την Σερραϊκή ομάδα. Υπάρχουν στις κερκίδες περίπου 30 φίλαθλοι της ομάδας του Κερατσινίου οι οποίοι έχουν αναρτήσει μάλιστα και τα δικά τους πανό

58' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Φούντας στη θέση του Κιάφα.. Μάλιστα ο Φούντας είναι ο παίχτης που στο περασμένο παιχνίδι με την Καλαμάτα, στο 87' σημείωσε το νικητήριο γκολ για τους Πειραιώτες

60' Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά έχουν πάρει τα ηνία του αγώνα εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, χωρίς όμως να καταφέρουν να γίνουν επικίνδυνοι, με τους Σερραίους όχι μόνο να αμύνονται με επιτυχία αλλά και να βγαίνουν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις

66' Μακρινό σουτ από πλάγια και αριστερά του Κουρκούτη , δεν ανησυχεί τον Καστανιώτη αφού η μπάλα περνάει πολύ άουτ

68' Αδύναμο σουτ του Τουρνά λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, μπλοκάρει ο Καστανιώτης

70' αλλαγή για τους γηπεδούχους, ο Κεχαγιάς στη θέση του Σιδηρόπουλου

74' Σέντρα από δεξιά του Ψυχογιού, ο Φούντας πιάνει κεφαλιά έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα περνάει άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καστανιώτη

75' Στο ίδιο τέμπο συνεχίζεται το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά και τους Σερραίους να αμύνονται και να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να βγουν μπροστά, χωρίς όμως τίποτα ιδιαίτερο μέχρι τώρα

77' Δυνατό μονοκόματο σουτ του Γκιάτη, αποκρούει ενστικτωδώς με μπουνιές ο Καστανιώτης σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο, με τους φιλοξενούμενους να εντείνουν τις προσπάθειές τους όσο πλησιάζουμε στο τέλος του αγώνα

82' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Μαναριώτης στη θέση του Διάκου

85' Ο Νταουτάι έβγαλε κάθετη στον Μαναριώτη που μέσα από την περιοχή και δεξιά έπιασε γυριστό σουτ αλλά η μπάλα περάσε ψηλά άουτ από το οριζόντιο δοκάρι

87' Σουτ του Νταουτάι μέσα από την περιοχή και δεξιά στην κλειστή γωνία, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Καστανιώτης

89' Σέντρα από δεξιά του Κουρκούτη, στο πρώτο δοκάρι ο Σφυρογιαννάκης πιάνει γυριστό σουτ αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

- Συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά, από εδώ και πέρα παίζουμε καθυστερήσεις..

- Με 5 λεπτά καθυστερήσεις ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα κι οδηγούμαστε σε παράταση όπου οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους μετά τη λευκή ισοπαλία. Οι Σερραίοι βρίσκονται σε δύσκολη θέση αφού από το 30' αγωνίζονται με δέκα παίκτες, παρ'όλα αυτά κάνουν μία ηρωική προσπάθεια και πήγαν πολύ καλά σε αυτή τη μία ώρα που αγωνίζονται με έναν παίκτη λιγότερο

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

-Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο(15 λεπτά) της παράτασης με τους παίκτες και των δύο ομάδων να είναι καταπονημένοι από την υπερπροσπάθεια των 90 λεπτών, ιδιαίτερα των Σερραίων που καλούνται να ανταπεξέλθουν σε ακόμη 30 δύσκολα λεπτά αγώνα

98' Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Ζαχαριάς στη θέση του Γεωργιάδη που αποχώρησε τραυματίας

100' Ο τραυματισμός του Καστανιώτη στο πόδι φαίνεται να έχει επιδεινωθεί με τον Σερραίο πορτιέρο να σφίγγει τα δόντια και να κάνει υπερπροσπάθεια για να ολοκληρώσει τον αγώνα καθώς δεν υπάρχει άλλος γκολ κήπερ και η Σερραϊκή ομάδα έχει ολοκληρώσει τις τρεις αλλαγές που δικαιούται

- Τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

- Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης με τους Σερραίους φιλάθλους να φωνάζουν όσο μπορούν προσπαθώντας να ανεβάσουν τους δέκα ποδοσφαιριστές που κάνουν μια υπεράνθρωπη προσπάθεια

107' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Μάλλης στη θέση του Σφυρογιαννάκη

107' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ!!!! 1-0 Ζαχαριάς. Ένα πανέμορφο γκολ σημείωσε ο Ζαχαριάς μετά από ωραία πάσα του Αγγελακά, βρέθηκε μέσα στην περιοχή και αριστερά μόνος του, κεραυνοβόλησε στην κλειστή γωνία τον Μπότο και έβαλε φωτιά στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου.

111' ΓΚΟΛ 1-1 Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Κουρκούτης από δεξιά, ο Βαττής στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καστανιώτη

114' κίτρινη κάρτα στον Κουρκούτη

115' Μακρινό σουτ του Νταουτάι, η μπάλα περνάει άουτ

- Ολοκληρώθηκε η παράταση και οδηγούμαστε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Ο διαιτητής καλεί τους παίκτες των δύο ομάδων στο κέντρο για να τους εξηγήσει την διαδικασία η οποία ξεκίνησε με την κληρωση για την επιλογή εστίας που θα εκτελεστούν τα πέναλτι. Τα πέναλτι θα εκτελεστούν στην εστία που είναι μπροστά στο παλιό πέταλο του Δημοτικού Γηπέδου