Ο Ηρακλής «έσπασε» το σερί νικών του Πανσερραϊκού

Ο Γηραιός αναδεικνύεται φέτος σε «κακό δαίμονα» του Πανσερραϊκού. Τα «λιοντάρια» είχαν δημιουργήσει ένα σερί νικών μετά την τελευταία τους εντός έδρα ήττα από τον Ηρακλή στον πρώτο γύρο.

Σήμερα στο Καυτανζόγλειο ο Γηραιός έδωσε και πάλι την «ροπαλιά» του βάζοντας τέλος στο σερί των 13 συνεχόμενων νικών.

Οι κυανόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν την καλή τους παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 40′ με πέναλτι του Γιουμπιτάνα. Ο Πανσερραϊκός δεν απείλησε, με τον Κατσίκα να κάνει πολλές και μεγάλες επεμβάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν και πολλά. Ο Ηρακλής είχε την περιοχή και πέτυχε το 2-0 με τρομερό γκολ του Πατράλη. Οι Σερραίοι είχαν δοκάρι στο 87′ με τον Λυμπεράκη και χαμένη ευκαιρία με Μπαϊροβιτς στις καθυστερήσεις.

Με το τρίποντο αυτό, ο Ηρακλής έβαλε φρένο στις 13 διαδοχικές νίκες του Πανσερραϊκού και τον υποχρέωσε στη δεύτερη του ήττα.

Τα γκολ:

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σουτ του Βιτλή από αριστερά μπλοκάρει χωρίς δυσκολία ο Κατσίκας

14′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κανίς, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και απομάκρυνε ο Βιτλής

16′ Σουτ του Άλεξιτς στην κίνηση, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κατσίκας

18′ Σουτ του Κούστα η μπάλα κοντραρει και φεύγει κόρνερ

28′ Τρομερό μακρινό σουτ του Τόμας, ελάχιστα άουτ η μπάλα

34′ Νέα εκπληκτική επέμβαση του Κατσίκα σε σουτ του Τόμας

39′ Πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιουμπιτάνα από τον Στάικο

40′ 1-0 Ο Γιουμπιτάνα ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι

43′ Ευκαιρία με τον Τόμας, λίγο άουτ το πλασέ που έκανε

60′ Σουτ του Γιουμπιτάνα, έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσίκας

75′ 2-0 Απίθανο γκολ από τον Πατράλη, με τρομερό σουτ σε αντεπίθεση

87′ Δοκάρι για τον Πανσερραϊκό σε σέντρα σουτ του Λυμπεράκη

90+ Ευκαιρία με τον Μπαϊρόβιτς, έδιωξε ο Μπαϊροβιτς

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου, Χρουσιέλ (89′ Σγούρης), Κωστούλας, Βιτλής, Σίλβα, Γιουμπιτάνα (83′ Παπαστεριανός), Κούστα (65′ Κουντουριώτης), Πατράλης, Τόμας (89′ Τότσκα), Άλεξιτς (89′ Δοϊράνλης).

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Ζέρης (60′ Δεληγιαννίδης), Καρασαλίδης, Αυλωνίτης, Σοφιανός, Πεταυράκης (81′ Λυμπεράκης), Στάικος (46′ Μούργος), Κανίς (46′ Κατσαντώνης), Στίνα, Θυμιάνης, Σαΐντ (60′ Μπαΐροβιτς).