ΜΠΑΣΚΕΤ Α2: "Λιονταρίσια" νίκη για τις γυναίκες του Πανσερραϊκού(Βίντεο)

Τα «λιοντάρια» αποδείχθηκαν πιο δυνατά από τους «πάνθηρες» και προστάτεψαν το «βασίλειό» τους στο ΔΑΚ Σερρών πραγματοποιώντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα στην προσπάθειά τους να πετύχουν την άνοδό τους στην Α1 κατηγορία. Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Πανσερραϊκού κέρδισε με 56-49 τους Πάνθηρες Καβάλας, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Α2 εθνικής κατηγορίας, σε ένα παιχνίδι με δυνατές συγκινήσεις.

Η Νάστου(19 πόντοι) και η Γκοπετζισβίλι(18) αποτέλεσαν την πρώτη γραμμή πυρός για την ομάδα του Πεχλιβάνου οδηγώντας την Σερραϊκή ομάδα σε μια σπουδαία και πολύτιμη νίκη. Οι «ερυθρόλευκες» έπαιξαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού σεμιναριακή άμυνα με την Χωλοπούλου στην τρίτη και τέταρτη περίοδο να αναδεικνύεται σε ¨σεσημασμένη ποροτοφολού¨ κλέβοντας συνεχόμενες μπάλες από τις αντιπάλους της.

Όλες οι παίκτριες της ΣερραΪκής ομάδας έβγαλαν δυναμισμό και πάθος και έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο από τις αντιπάλους τους τη νίκη.

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν ισορροπημένο με τα «λιοντάρια» στο τέλος του δεκαλέπτου να έχουν ένα προβάδισμα τριών πόντων (19-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ορισμένες κακές επιλογές στην επίθεση και η δυσκολία να τελειώσουν εύκολα καλάθια έδωσε τη δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να αξιοποιήσουν τις δικές τους ευκαιρίες και να προηγηθούν στο τέλος του ημιχρόνου με 25-30.

Η Γκομπετζισβίλι στην τρίτη περίοδο ανέβασε κατακόρυφα την αποτελεσματικότητά της πετυχαίνοντας 9 πόντους μέσα σε 10 λεπτά.

Η πιεστική άμυνα του Πανσερραϊκού κούρασε τους «Πάνθηρες» και τους υποχρέωσε σε διαδοχικά λάθη. Με καλές επιλογές στο τέταρτο δεκάλεπτο κατόρθωσαν τα «λιοντάρια» να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να μπλέξουν σε περιπέτειες μέχρι το τέλος του αγώνα.