Κοζάνη: Οι Έφηβοι της ΑΕ Σέρρες ξεκίνησαν με… φόρα την πορεία προς το final-8!

Την πρώτη ημέρα στην Κοζάνη όπου διεξάγεται η Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, η ΑΕ Σέρρες νίκησε τον ΚΑΟΧ Ευρώπη’87 με σκορ 61-94. Οι αθλητές του Χρήστου Γκαβανόζη έδειξαν την αποφασιστικότητα και την θέληση που έχουν να προκριθούν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στις οκτώ καλύτερες ομάδες της χώρας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 20-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΣ πάτησε γκάζι στην επίθεση, ενώ έσφιξε την άμυνα αποτέλεσμα στη κόρνα του ημιχρόνου η διαφορά να έχει πάει στο +15. Με τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες της ΑΕΣ και στο 3ο δεκάλεπτο με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +28 (43-71) δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή τους να χρησιμοποιήσει όλους τους αθλητές που είχε στην διάθεσή του και αυτοί άρπαξαν την ευκαιρία και εκτόξευσαν την διαφορά στο +33!

1ος Όμιλος – ΔΑΚ Κοζάνης

ΚΑΟΧ Ευρώπη 87 – ΑΕ Σέρρες 61-94

Διαιτητές; Διαμαντής-Κάννης

Δεκάλεπτα: 20-20, 32-45, 43-71, 61-94

ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Παναγιωτόπουλος Α. 21, Λάσκαρης 6 (1), Σαββίδης, Πούλος 4, Ματζίνος 3, Ζήσης 4, Γιαννόπουλος 2, Βούτσας, Τύπος, Μπαξεβάνογλου 8, Μαυρίδης 3 (1), Ελευθερούδης 10.

ΑΕ Σέρρες (Γκλαβανόζης): Μπαναβάς 12, Λάτσιος 2, Γρουνής, Σαρρής 8(1), Κώστογλου 5 (1), Πουγουσιάδης 4, Καραπέτρος 18(3), Θεοφανίδης 6, Ελέζι 4, Χατζόπουλος 10, Ντωνές 7 (1), Πεχλιβανίδης 16.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με σχετική άνεση του γηπεδούχου Ηρακλή Κοζάνης με 57-74.

Ηρακλής Κοζάνης-Ζαφειράκης Νάουσας 57-74

Δεκάλεπτα: 16-18, 32-39, 46-57, 57-74

Ηρακλής Κοζάνης (Καραλίβανος): Αργυρόπουλος 12(1), Σάκουλας, Καραγιάννης 11(2) Τσάτας, Κουτσιούκης, Τοπάλης 6, Βαργιάμης 12(2), Καλαϊτζής, Γκατζιούφας, Τσέπουρας 2, Στιάπης 14(1), Φαρμάκης.

Ζαφειράκης Νάουσας (Μυλωνάς): Κολτσιάκης 4, Πουρλίδας Β. 18(2),  Σμέρνος Δ., Καφετζής 5, Σμέρνος Β., Τσίλης 7(1), Πουρλίδας Δ., Παπαπέσιος 2, Δημάκας 19, Μπιλιούρης Δ. 17, Μπιλιούρης Α. 2.