«Γλυκιά» πρόκριση για Σκούταρι κόντρα στον Αλμυρό Βόλου

«Γλυκιά» πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδος πέτυχε η Ελπίς Σκουτάρεως, στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, κερδίζοντας με 3-0 τον Αλμυρό Βόλου. Η επόμενη ομάδα που θα αντιμετωπίσει είναι ο νικητής του ζευγαριού Καλαμάτα-ΑΟΚ Κερατσινίου.

Το σκορ άνοιξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Οζούνογλου, με σουτ από το ύψος της περιοχής. Τα τέρματα της ομάδας του Σκουτάρεως διπλασίασε στο 68ο λεπτό ο Στεφανίδης με δυνατό σουτ.

Το «καλό τρίτωσε» στο 83ο λεπτό και πάλι με τον Στεφανίδη, ο οποίος κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα από το ύψος του πέναλτι.

Η εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό έχει ως εξής:

05' Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι προσπαθώντας η καθεμιά να βρει τα αδύναμα σημεία της άλλης και να επιβάλει τον ρυθμό της , χωρίς όμως κάτι ουσιαστικό μπροστά από τις δύο εστίες.

07' δυνατό σουτ του Μουσικάκη λίγο έξω από το ημικύκλιο, ψηλά άουτ, δεν ανησυχεί τον τερματοφύλακα Χαλάτση.

- Λιγότερος ο κόσμος στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών από ότι στο παιχνίδι με την ΑΕ Διδυμοτείχου. Σίγουρα επηρέασε η αύξηση του εισιτηρίου στα 10 ευρώ

15' δύο κερδισμένα κόρνερ ,ένα για την κάθε ομάδα, επικίνδυνα εκτελεσμένα και τα δύο, ήταν ότι έχει να μας προσφέρει το παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά

16' μία αυστήρη κίτρινη κάρτα στον Σάκη Γκόγκα σε ένα αμφισβητούμενο φάουλ

20' οι Σερραίοι έχουν μία ελαφρά υπεροχή , χωρίς να μπορούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και χωρίς να μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι στα αντίπαλα καρέ μέχρι στιγμής

24' ένα επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων επέφερε ένα κόρνερ από αριστερά και ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και δεξιά, χωρίς όμως κάτι επικίνδυνο, αφού οι αμυνόμενοι Βολιώτες κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα και στις δύο περιπτώσεις

27' αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Νασιακόπουλος από αριστερά βγάζει κάθετη στον Ακασού, ο οποίος με τη μία κάνει το σουτ, αλλά με έγκαιρο τάκλιν ο Πασχαλούδης απομάκρυνε σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο

- μετά το 30ο λεπτό οι Σερραίοι ανέβασαν την απόδοσή τους και βρίσκονται συνέχεια μπροστά, προσπαθώντας να πετύχουν το γκολ που θα τους βάλει σε θέση οδηγού στο παιχνίδι

41' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ κόρνερ από αριστερά για τους Σερραίους με τον Τάντιτς, στο πρώτο δοκάρι πετάγεται πιο ψηλά από όλους ο Κωφοκώτσιος, πιάνει κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

43' ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ξαφνική επίθεση των Σερραίων , ο Τάντιτς βγάζει μόνο του τον Γκόγκα σε θέση μέσα αριστερά, αυτός μπαίνει στην  περιοχή και πιάνει ένα διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλάτση

- Ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο με τους Σερραίους να έχουν μια ελαφρά υπεροχή. Μετά το 30' ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν το γκολ. Από την μεριά τους οι Βολιώτες μια καλή ομάδα προσπάθησε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις χωρίς να καταφέρει όμως να γίνει επικίνδυνη

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46' ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!!! 1-0  Οζούνογλου. Ιδανικά ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο για τους Σερραίους αφού αμέσως μετά τη σέντρα, ο Γκόγκας μέσα από την περιοχή και δεξιά έπιασε σουτ, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυνόμενων, στρώθηκε στον Ουζούνογλου ο οποίος από το ύψος της περιοχής και αριστερά έφερε την μπάλα να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία του Χαλάτση βάζοντας φωτιά στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, αφού το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φιλάθλους του Σκουτάρεως

47' αλλαγή για τον ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ. Ο Κρανάς στη θέση του Βούλγαρη

49' δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής του Ουζούνογλου, αποκρούει ο Χαλάτσης

50' αλλαγή για το Σκούταρι. Στη θέση του Τάντιτς που αποχωρεί τραυματίας, ο Αγγελακάς

52' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Κωτσιαρίδης στη θέση του Θωμαΐδη

56' τραυματίας αποχώρησε ο Μουσικάκης και αυτή τη στιγμή η ομάδα του Σκουτάρεως αγωνίζεται με 10 παίχτες

57' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Ο Στεφανίδης έξω από την περιοχή και αριστερά πιάνει γλυκιά σέντρα και βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι τον Αγγελακά , ο οποίος όμως με καρφωτή κεφαλιά δεν μπορεί να νικήσει τον Χαλάτση που μπλοκάρει σταθερά

59' αφού παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες  στον δυναμικό μέσο της Ελπίδας Κώστα Μουσικάκη, εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία

68' ΓΚΟΟΟΟΛ 2-0 Στεφανίδης. Ξαφνική αντεπίθεση των Σερραίων με τον Στεφανίδη που βρίσκει ανοργάνωτη την άμυνα των Θεσσαλών, μπαίνει στην περιοχή ο Σερραίος επιθετικός και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Χαλάτση, δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην Σερραϊκή ομάδα. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε με τον Στεφανίδη να το αφιερώνει στους φιλάθλους που βρίσκονται στην κερκίδα των επισήμων

- μετά το εις βάρος τους 2-0 και την σταδιακή υποχώρηση των Σερραίων, οι Βολιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφεραν μέχρι στιγμής να γίνουν επικίνδυνοι

71' κίτρινη κάρτα στον Πλαβό

72' αλλαγή. Ο Δημουλάς στη θέση του Κόκκα

78' αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Σιδηρόπουλος στη θέση του Γεωργιάδη

83' ΓΚΟΟΟΟΟΛ!!! 3-0 Στεφανίδης. Ενα πανέμορφο γκολ πέτυχαν οι παίχτες της Ελπίδας, οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι τα κενά που υπήρχαν στην άμυνα των Βολιωτών, βγήκαν μπροστά με τον Αγγελακά να πασάρει στον Στεφανίδη, αυτός να ντριπλάρει τον αντίπαλο του και από το σημείο του πέναλτι να κεραυνοβολεί τον Χαλάτση πετυχαίνοντας το 3-0 και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του

84' αλλαγή. Ο Κεχαγιάς στη θέση του Ουζούνογλου

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ(Ηλ. Εγγονίδης): Νικολούδης, Κωφοκώτσιος, Πασχαλούδης, Δίγγας, Κουτζαβασίλης, Μουσικάκης, Ουζούνογλου(84' Κεχαγιάς), Γεωργιάδης(78' Σιδηρόπουλος), Στεφανίδης, Τάντιτς(50' Αγγελακάς), Γκόγκας

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ ΒΟΛΟΥ(Θ. Θεοδώρου): Χαλάτσης, Πλαβός, Κυριάκος, Θωμαΐδης(52' Κωτσιαρίδης), Φαράντος, Καψιώτης, Ακασού, Νασιακόπουλος, Κόκκας(72' Δημουλάς),  Βούλγαρης(47' Κρανάς), Κοντοβάς

Διαιτητής: Τσαλουχίδης(Κιλκίς),

Βοηθοί διατητές: Χριστάκογλου, Μαλανδρής(Χαλκιδικής)