Οι Ίκαροι «αναχαίτισαν» την ορμή του Μεσολογγίου και «πέταξαν» για την κορυφή της βαθμολογίας (βίντεο)

Οι Ίκαροι κατόρθωσαν να «αναχαιτίσουν» την «ηρωϊκή έξοδο» του Μεσολογγίου στο ΔΑΚ Σερρών και να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη που τους εγκατέστησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Με τον Γιάννη Κακιούζη σε μεγάλη μέρα και με άξιους συμπαραστάτες στο σκοράρισμα τους Γεωργιανό, Γρίψιο, Φώτογλου και Γκάτζια, οι Ίκαροι επικράτησαν με 75-66. Χρειάσθηκε, όμως, να περάσουν δια πυρός και σιδήρου καθώς ενώ σε πολλά διαστήματα του αγώνα κατόρθωναν να «κτίσουν» διαφορές η ομάδα του Μεσολογγίου κατόρθωνε να ανακάμπτει και να διεκδικεί εκ νέου το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να «σβήσουν» τη διαφορά και 2.30 πριν το ημίχρονο κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν και λίγο αργότερα να προηγηθούν.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 37-37.

Ο Παντελής Γεωργιανός έδωσε το «σύνθημα» της νίκης με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου σημειώνοντας τρίποντο, ενώ στην επόμενη επίθεση των Ικάρων πέτυχε γκολ φάουλ.

Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα πήρε ο Γρίψιος σημειώνοντας τρίποντο και διαμορφώνοντας μία διαφορά 8 πόντων. Ο «Τρικούπης» μείωσε στην αμέσως επόμενη επίθεση στους 6 πόντους τη διαφορά. Αλλά ο Γρίψιος είχε την «απάντηση» από τα 6.75 δίνοντας στους κυανοκίτρινους προβάδισμα 9 πόντων.

Το Μεσολόγγι βρήκε και πάλι το «αντίδοτο» και στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, 56-56.

Στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Γιάννης Κακιούζης σημείωσε πέντε συνεχόμενους και με δύο εύστοχες βολές του Γκατζιά οι Ίκαροι πήραν διαφορά  επτά πόντων.

Με σωστή διαχείριση οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου κατόθρωσαν να φθάσουν σε μια άνετη νίκη, χωρίς να καρδιοχτυπήσουν!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 37-37, 56-56, 75-66

Διαιτητές: Θεοδώρου-Τσιρτσιμάλης

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης 5 (1), Γρίψιος 12 (2), Σιδερίδης, Γεωργιανός 14 (3), Γκάτζιας 7 (1), Φώτογλου 11 (1), Γκούτσιας, Στρατής, Θολιώτης 3 (1), Κακιούζης 23.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡ. (Δημητριάδης): Γυφτάκης, Βουρνάς, Λειβαδάς, Ντόβας 6 (2), Ξηρός 3 (1), Μουράτογλου 9 (1), Σταυρόπουλος 9, Περρωτής 2, Τριπολίδης Δ., Καραγκιολίδης 7 (1), Αδαμόπουλος 10, Πολίτης 20 (2).
Όλα τα αποτελέσματα
Ικαροι Σερρών – Χαρίλαος Τρικούπης 23-17(10΄), 37-37(20΄), 56-56(30΄), 75-66(τελικό)

Φάρσαλα – Χαλκηδόνα  25-25(15΄), 39-32(20΄), 62-66(36΄), 72-70(τελικό)

Στρατώνι – Γέφυρα 16-13(10΄), 31-24(20΄), 52-33(30΄), 67-43(τελικό)

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων – Πευκοχώρι 24-24(15΄), 37-35(20΄), 53-49(30΄), 74-69(τελικό)

Ανατόλια – Ελίμεια 21-12(10΄), 41-21(20΄), 57-38(30΄), 88-45(τελικό)

Αγρίνιο – Τιτάνες Παλαμά 30-19(10΄), 53-35(20΄), 65-54(30΄), 86-72(τελικό)

Ασπίδα Ξάνθης – Καβάλα 25-20(10΄), 36-36(20΄), 44-56(30΄), 68-74(τελικό)