Ο Πανσερραϊκός πέρασε και από τον Θεσπρωτό - Αποτελέσματα και βαθμολογία

Ο Πανσερραϊκός ξεπέρασε (και) το εμπόδιο του Θεσπρωτού, πέρασε νικηφόρα (2-0) από την Ήπειρο με τα γκολ των Σαΐντ στο 38΄ και Κανίς (πέναλτι) στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και οδεύει ολοταχώς προς τη Super League καθώς άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη Αναγέννηση Καρδίτσας στους 12 βαθμούς, με παιχνίδι περισσότερο.

Τη δεύτερη θέση μοιράζεται με την Καρδίτσα ακόμη μια θεσσαλική ομάδα, η ΑΕΛ, που επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 (32΄ Κ. Παπαγεωργίου, 45΄ πεν. Όγκμποε, 78΄ Τσιριγώτης) του συμπολίτη Ηρακλή στο ντέρμπι της Λάρισας.

«Τρίποντο» και για την τέταρτη Νίκη Βόλου, που με γκολ των Τζιώρα στο 52΄ και Κρητικού στο 62΄ επικράτησε 2-0 του Μακεδονικού, ενώ ο Απόλλωνας Πόντου σημείωσε το τρίτο «διπλό» στις συνολικά τέσσερις σημερινές αναμετρήσεις επικρατώντας στη Ρόδο του Διαγόρα 1-0, με το αυτογκόλ του Μαγκάκη στο 38΄.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:

Αλμωπός Αριδαίας - Ηρακλής         2-0 Διαγόρας - Απόλλων Πόντου          0-1 Ηρακλής Λάρισας - ΑΕΛ              0-3 Νίκη Βόλου - Μακεδονικός           2-0 Θεσπρωτός - Πανσερραϊκός           0-2 ΠΑΟΚ Β΄ - Βέροια                   αναβολή Απόλλων Λάρισας - Παναθηναϊκός Β΄  0-3 α.α. ΡΕΠΟ: Αναγέννηση Καρδίτσας

15. Απόλλων Λάρισας    4 -14αγ.

Ο Απόλλων Λάρισας, από τον οποίο έχουν αφαιρεθεί έξι βαθμοί, έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και όλοι οι αγώνες του μετά τη 15η αγωνιστική κατακυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας με σκορ 3-0.