Με το "δεξί" ξεκίνησαν οι Ίκαροι τις υποχρεώσεις τους στη Β΄εθνική

Με το «δεξί» ξεκίνησαν οι Ίκαροι  τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Β΄εθνικής, κερδίζοντας στο ΔΑΚ Σερρών την Ασπίδα Ξάνθης με 76-59.

Οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου ξεκίνησαν κάπως «μουδιασμένα» το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, προηγούμενοι με 17-22.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ισορρόπησε και το ημίχρονο βρήκε τους κυανοκίτρινους να προηγούνται με 44-42.

Στην Τρίτη περίοδο οι παίκτες της Σερραϊκής ομάδας άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και «έκτισαν» μια διαφορά 9 πόντων (63-52).

Στην τέταρτη περίοδο η επικράτηση των Ικάρων ήταν καθολική και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76-59.

Ίκαροι: Δαλαγκόζης, Γρίψιος (10), Σιδερίδης, Γεωργιανός (9), Τράκας (4), Γκάτζιας (22), Φώτογλου (7), Γκούτζιας (1), Θολιώτης (5), Κακιούζης (18)

Ασπίδα Ξάνθης: Παπαδάκης (11), Τσιώγκας (14), Γρούδος (4), Κλωναράς (3), Σαββίδης(10), Άνθης, Κουτσογιάννης (6), Γκέλιος (9), Μασμανίδης (2),