Άτυχοι στάθηκαν οι Ίκαροι στα Φάρσαλα

Οι Ίκαροι «πάλεψαν» αλλά δεν κατάφεραν να επικρατήσουν, εκτός έδρας, του Γ.Σ. Φαρσάλων. Από την αρχή διαφάνηκε ότι ο αγώνας θα εξελισσόταν σε ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες «κονταροχτυπήθηκαν» και εναλλάσσονταν στο σκορ.

Η ήττα για ένα καλάθι δημιουργεί μία πίκρα στο αξιόμαχο συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου αλλά παράλληλα τους πεισμώνει και για τη συνέχεια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι βρέθηκαν πίσω για έναν πόντο (22-21). Στο ημίχρονο το «σκηνικό» αντιστράφηκε με τους Ικάρους να αποκτούν ισχνή κεφαλή, προηγούμενοι με 40-41.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και οι συγκυρίες ευνόησαν τη γηπεδούχο ομάδα, η κατάφερε να πάρει τελικά και το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Ο Χαρίλαος Τρικούπης εκμεταλλεύθηκε το «στραβοπάτημα» των Ικάρων και επικρατώντας με 66-61 του Ανατόλια έμεινε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.