Ο Πανσερραϊκός σε ρόλο "Ζορμπά" σάρωσε την ΑΕ Καλαμπακίου

«Καταιγιστικός» ήταν το Πανσερραϊκός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής. Σε ρόλο κυκλώνα «Ζορμπά» σάρωσε την ΑΕ Καλαμπακίου στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, πετυχαίνοντας ευρεία νίκη με 4-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Πανσερραϊκό ήταν ο Στέφανος Πέτρου , ο οποίος μέσα στα πρώτα 14 λεπτά σημείωσε δύο τέρματα!

Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με πλασέ του Πέτρου, μετά από κεφαλιά-ασίστ του Ομπόσου. Στο 14ο λεπτό ο Πέτρου διπλασίασε τα τέρματα του Πανσερραϊκού με απευθείας εκτέλεσε φάουλ.

Η «καταιγίδα» των γκολ συνεχίσθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Την «σκυτάλη» πήρε ο Ζιώγας, ο οποίος ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή τριπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Σάκη Αναστασιάδη.

Το «κερασάκι» στην γλυκιά τούρτα της νίκης έβαλε ο Παπαβασιλείου, ο οποίος αφού

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

2´ 1-0 Γκολ ο Πέτρου για τον Πανσερραϊκό μέσα από την μεγάλη περιοχή με δεξί πλασέ μετά από κεφαλιά ασιστ του Ομπόσου

14´ 2-0 Γκολ ο Πέτρου για τον Πανσερραϊκό μετα απο απευθείας εκτέλεση φάουλ

21´  Δοκάρι για τον Πανσερραϊκό από τον Ομπόσου που πλάσαρε τον Κελετζή μέσα από την μικρή περιοχή. Στην επαναφορά ο Παπαβασιλείου δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

33´Σουτ από τον Ομπόσου από το ύψος της μεγάλης περιοχής άουτ.

41´Ο Παπαβασιλείου με μακρινή μεταβίβαση έδωσε στον Πέτρου στα άκρα, αυτός βρήκε τον Πούφλη αλλά ο τελευταίος αστόχησε.

42´ Ο Παπαβασιλείου φάτσα με το γκολ προσπάθησε να κρεμάσει τον Κελετζή αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ τον πρόλαβε.

43´ Σουτ για το Καλαμπάκι από τον Μαυροβασίλη η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

47´ Σουτ άστοχο για το Καλαμπάκι απο τον Θεοδοσιάδη

48´ Κεφαλιά Παπαβασιλείου μετά  από γέμισμα, η μπάλα πέρασε άουτ

49´  Δυνατό σουτ έξω από την περιοχή για τον προωθημένο Καλατζίδη, χαμένη ευκαιρία άουτ για την ΑΕΚ

59´ Ο Ομπόσου από τα δεξιά τρύπησε την άμυνα της ΑΕΚ πάσαρε στον ελεύθερο Παπαβασιλείου αλλά ο φορ του Πανσερραϊκού έστειλε την μπάλα αδύναμα στην αγκαλιά του Κελετζή.

61´Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Πανσερραϊκού, τελικός αποδέκτης ο Πούφλης   αλλά την μπάλα μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας.

63´ Αλλαγές για το Καλαμπάκι: Κυσσιδης/Κωνσταντινίδης, Θεοδοσιάδης/ Στάϊκος, Παυλίδης/Ντόβας.

64´ 3-0 Γκολ ο Ζιώγας για τον Πανσερραϊκο με ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή!

69´ Οριζόντιο Δοκάρι από τον Στέφανο Πέτρου σε μακρινό πλάσε στο όριο της μεγάλης περιοχής.

78´ Σουτ Βλαχόπουλος μέσα απο την μεγάλη περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Κελετζής.

81´ Αλλαγές για τον Πανσερραϊκό: Κούτλας/Χριστοφορίδης, Πέτρου/Βουδουρίδης

84´ 4-0 Γκολ με Ατομική προσπάθεια ο Παπαβασιλείου αφού πέρασε 2 παίκτες και πλάσαρε εύστοχα τον Κελετζή!

86´ | Αλλαγές για τον Πανσερραϊκό: Αποστολόπουλος/Νέδος, Βλαχόπουλος/Παπαδόπουλος

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γιαννακίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας, Κούτλας, Πούφλης, Πέτρου, Ζιώγας, Παπαβασιλείου, Βλαχόπουλος, Obosu. Αναπληρωματικοί:Κασίμης, Μπομπότας, Παρουτσής, Βουδουρίδης, Νέδος, Χριστοφορίδης, Παπαδόπουλος.

ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ: Κελετζής, Ράντο, Καλατζίδης, Κλόγκιρι, Τσερκέζος, Κυσσίδης, Τζιβανάκης, Βασιλειάδης, Θεοδοσιάδης, Μαυροβασίλης, Παυλίδης. Αναπληρωματικοί: Παγκάκης, Ντόβας, Κατακαλίδης, Στάϊκος, Κωνσταντινίδης, Παναγιώτου, Σαββίδης.